T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ANKARA / ÇANKAYA - Ümitköy Anadolu Lisesi

Haberler

Ock

                       Okulumuz öğrencileri "Okuduğumuz Kitaplarla Yeni Dünyalar Keşfedelim" projesi kapsamında okudukları kitaplarla ilgili bilgileri panoda sergiliyorlar.

                       Öğrencilerde kitap okuma alışkanlığını artırmak amacıyla gerçekleştirilen projede, öğrencilerimiz okudukları kitabın adını, yazarını ve kitabın kendilerinde bıraktığı etkiyi yazarak paylaşıyorlar. Bu şekilde öğrencilerde kitap okuma konusunda farkındalık oluşturulurken aynı zamanda farklı kitaplar hakkında bilgi sahibi olmalarıda sağlanıyor.

                       Okudukları kitaplarla ilgili görüşlerini paylaşan öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.

Ock

             Okulumuz Kütüphanecilik Kulübü, Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenimiz Aslıhan YAZICI rehberliğinde,  Eğitimci-Yazar Havva TEKİN´i ağırladı.

             Değerli yazarımızın, Cumhuriyetimizin 75.yılı onuruna Kültür Bakanlığı´nın açtığı yarışmada büyük ödüle layık görülen "Yeşil Ada´nın Çocukları" adlı romanının konu edildiği söyleşi etkinliğimizde; Kıbrıslı hocamızın, geçmişten günümüze Kıbrıs ile ilgili duygu ve düşüncelerinide öğrenme fırsatı bulduk.

             Bizleri değerli birikimleriyle aydınlatan Sayın Havva TEKİN´ e teşekkür ediyoruz.

Ara

           Okulumuz 11.sınıf öğrencilerine yönelik Abdullah Gül Üniversitesi Dekanı ve İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Erk HACIHASANOĞLU tarafından "Kişiliğe Göre Meslek Seçiminin Önemi" ve "İşletme Bölümünün Tanıtımı" konularında seminer düzenlenmiştir.

           Seminerde; meslek seçiminde bireyin kişilik ve becerilerine uygun bir alana yönelmesinin önemi,üniversite yaşamının bireye katkıları ve yabancı dil eğitiminin mesleki ilerlemedeki rolü konularında bilgiler verilmiştir. Ayrıca işletme bölümüyle ilgili olarak mesleğin gelecekteki durumu ve iş olanakları anlatılmıştır.

           Sayın Prof.Dr. Erk HACIHASANOĞLU´na verdiği bilgilerden dolayı teşekkür ediyoruz.

Ara

           Okulumuz öğrencilerine yönelik ülkemizin tarihi ve doğal güzelliklerini yerinde görmeleri amacıyla Kapadokya Gezisi düzenlenmiştir.

           Kapadokya ve  Tuz Gölü bölgesindeki  tarihi ve kültürel yerleri gezen öğrencilerimiz eğlenceli vakit geçirdiklerini belirtmişlerdir.

            Gezide emeği geçen Müdür Yardımcımız Serkan SEZER´e, öğretmenlerimiz Canan UĞUR ve Alaattin ÇİFTÇİ´ye teşekkür ediyoruz.

Ara

            Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK´ün Kurtuluş Savaşı´nın temellerini atmak ve TBMM´nin kuruluş çalışmalarına başlamak amacıyla Ankara´ya gelişinin 98.yılı, coğrafya öğretmenimiz Canan ÖZKAN rehberliğinde hazırlanan tören programı ile kutlandı.

           Tarih öğretmenimiz Neşe EREL´in günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından öğrencilerimiz okudukları şiirler ve yaptıkları konuşmalarla törenimizi renklendirdiler.

           Tören programının hazırlanmasında ve gerçekleştirilmesinde görevli öğretmen ve öğrencillerimize teşekkür ediyoruz.

Ara

           Okulumuz 12.sınıf öğrencilerine yönelik  Hacettepe Üniversitesinin fiziksel,sosyal ve kültürel olanaklarını tanımak amacıyla Müdür Yardımcımız Serkan SEZER ve rehber öğretmenimiz Muharrem ÇİLLİ rehberliğinde bir gezi düzenlenmiştir.

           Hacettepe Üniversitesi kampüsünü gezen üniversite adayı öğrencilerimiz bölümler ve programlar hakkında bilgi almışlardır.

           Gezinin gerçekleştirilmesinde emeği geçen öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.

Ara

                   LÖSEV, sivil toplum kuruluşu olarak Türkiye genelinde binlerce lösemili çocuk ve ailelerine maddi ve manevi olarak destek olmakta ve bu kutsal görevi gönüllü kişiler ile gerçekleştirmektedir.

                   LÖSEV Kardeş Okulu Ümitköy Anadolu Lisesi öğrencileri de bu amaçla Müdür Yrd. Aysun Çolak , öğretmenlerimiz Gülşah Bayar ve Yaprak Kuzu rehberliğinde LÖSEV köyünü ziyaret etti. LÖSEV hakkında bilgiler alan öğrencilerimiz köyü gezdiler ve LSV dükkanından alışveriş yaptılar.

                  Ülkemizin saygın sivil toplum kuruluşlarından olan LÖSEV´e hizmetleri ve konukseverlikleri için teşekkür ediyoruz.

Ara

        Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli Diyetisyen Havva BALER GEZGÜÇ tarafından okulumuz 9.sınıf öğrencilerine yönelik "Sağlıklı Beslenme" konulu seminer verilmiştir.

        Seminerde sağlıklı beslenmenin önemi, ergenlikte beslenme düzeninin nasıl olması gerektiği, hijyen kuralları konularında öğrenciler bilgilendirilmiş ve soruları yanıtlanmıştır.

        Diyetisyen Havva BALER GEZGÜÇ´e verdiği bilgilerden dolayı teşekkür ediyoruz.

        

Ara

         Okulumuz 11.sınıf öğrencilerine yönelik üst öğrenim programlarının tanıtılması, üniversitenin fiziksel,sosyal ve kültürel olanaklarının incelenmesi amacıyla Bilkent Üniversitesine bir gezi düzenlenmiştir.

         Bilkent Üniversitesine ait tanıtım filminin gösterilmesinin ardından kütüphane, derslikler, fakülteler, spor merkezi gibi alanlar gezilerek üniversitenin olanakları konusunda bilgi sahibi olunmuştur.

         Gezinin gerçekleştirilmesininde emeği geçen öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.

Ara

           Okulumuz 11.sınıf öğrencilerine yönelik üst öğrenim programlarının tanıtılması,üniversitenin fiziksel,sosyal ve kültürel olanaklarının incelenmesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Tanıtım Fuarına katılmak amacıyla bir gezi düzenlenmiştir.

           Gezinin gerçekleştirilmesinde emeği geçen öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.

Ara

            Ağız ve Diş Sağlığı Haftası kapsamında okulumuz öğrencilerine Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi son sınıf öğrencisi ve aynı zamanda mezun öğrencimiz Ahmet BÖLÜK tarafından bir seminer düzenlenmiştir. Seminerde ağız ve diş sağlığının öneminin yanı sıra olası ağız ve diş sağlığı problemleri ve önleyici tedbirler konularında bilgiler verimiştir.

            Ayrıca  Ahmet BÖLÜK, 11.sınıf öğrencilerimize yönelik olarak Diş Hekimliği Mesleğinin Tanıtımı konusunda bir seminer vermiştir.Seminerde Diş Hekimliği bölümünde okutulan dersler, mesleği yapan kişilerde olması gereken özellikler ve meslekte uzmanlaşma gibi konularda bilgiler verilmiştir.

            Mezun öğrencimiz Ahmet BÖLÜK´e verdiği bilgilerden dolayı teşekkür ediyoruz.

             

Kas

       Öğretmenlik anlatılmaz, yaşanır. Mesleğini sevgiyle icra eden bütün öğretmenlerimizin gününü kutluyoruz.

       24 Kasım Öğretmenler Günü okulumuzda çeşitli etkinliklerle ve büyük bir coşkuyla kutlandı. 

       Türk Dili ve Edebiyatı dersi öğretmenimiz Serap UYSAL´ın rehberliğinde 9- H sınıfı öğrencileri görseller ve müzik eşliğinde bir söz korosu oluşturarak sunum yaptılar.

       Okulumuz matematik öğretmeni Elif Ebru GÖNÜL günün anlam ve önemiyle ilgili bir konuşma yaptı.

       Görsel Sanatlar öğretmenimiz Gülşah BAYAR´ın rehberliğinde öğrencilerimiz  öğretmenlerinin branşlarını dikkate alarak birer kitap ayıracı hazırlayarak öğretmenlerine sundular.

       Almanca Öğretmenimiz Berrin DOĞAN,görsel sanatlar öğretmenimiz Gülşah BAYAR, müzik öğretmenimiz Yaprak KUZU ve müdür yardımcımız Serkan SEZER´in solo performanslarının ardından öğretmenlerimizden oluşan bir koro şarkı ve marşlar seslendirdiler.

       Tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyor, emeklerinden ötürü teşekkür ediyoruz.

Kas

          Okulumuz 11 ve 12.sınıf öğrencilerine Atılım Üniversitesi Kurumsal İletişim ve Tanıtım Direktörü Eftal EREL tarafından ÜNİVERSİTE VE MESLEK SEÇİMİNİN ÖNEMİ konusunda bir seminer düzenlenmiştir.Seminerde üniversite ve meslek seçiminin öneminin yanısıra , bu kararı verirken üniversitelerde aranması gereken özellikler, geleceğin meslekleri , staj yapmanın mesleği öğrenmeye katkıları ve akademik kariyer yapma /meslekte uzmanlaşma / yabancı dil eğitiminin önemi konularında da bilgiler verilmiştir.

          Sayın Eftal EREL´e verdiği bilgilerden dolayı teşekkür ediyoruz.

Kas

           Okulumuzun 10.Sınıf öğrencileri  Almanca öğretmenleri Ayser ASLANKAYA rehberliğinde "Türk Usulü Alman Pazarı" etkinliği gerçekleştirmişlerdir.Tüm diyalogların Almanca olarak yapıldığı bu pazarda amaç Almanca dersinde işlenen konunun pratiğe dökülmesidir. Pazar sonunda elde edilen gelir bir sosyal sorumluluk projesinde değerlendirilecektir.

           Tüm okulun keyifle katıldığı etkinliği düzenleyen Almanca zümresine teşşekkür ediyoruz.

Kas

                          Okulumuz 11. sınıf öğrencilerine yönelik İstanbul Bilgi Üniversitesi tanıtım biriminden Ozan BUDAK tarafından "KARİYER PLANLAMA VE İŞ DÜNYASININ BEKLENTİLERİ" konulu bir seminer verilmiştir.

                          Ozan BUDAK´a verdiği bilgilerden dolayı teşekkür ediyoruz.